Mały salon — jak urządzić? Pomysły na aranżację niewielkiego pokoju dziennego

Strona główna » Blog » Mały salon — jak urządzić? Pomysły na aranżację niewielkiego pokoju dziennego

mar 29, 2023 | Wykończenie wnętrz

Aranżacja małych przestrzeni to duże wyzwanie. Największym jednak jest pokój dzienny, ponieważ zazwyczaj pełni on kilka funkcji. Zdarza się, że na tym niewielkim metrażu trzeba jeszcze zmieścić kuchnię połączoną z jadalnią, znaleźć miejsce na strefę relaksu z kącikiem telewizyjnym czy też miejsce do pracy. Zatem jak urządzić mały salon? Są na to sprawdzone sposoby. 

Jak urządzić mały salon? Inspiracje

Aranżacje małego salonu w bloku

W niewielkich mieszkaniach np. dwupokojowych, większy pokój zazwyczaj pełni kilka funkcji. Ta nieduża powierzchnia narzuca nam sporo ograniczeń, z którymi musimy sobie poradzić. Jednak, istnieje kilka znakomitych sposobów na aranżację małego salonu w bloku. Poniżej kilka podpowiedzi:

– w małym salonie najlepiej sprawdzą się niskie meble. Nie spowodują one wrażenia przytłoczenia. Zabieg ten spowoduje, że światło z okien będzie bardziej widoczne, co optycznie powiększy nam pomieszczenie.

– kolejnym ważnym elementem jest wydzielenie strefy tj. wypoczynkowa, jadalniana czy biurowa. 

– wybierając kanapę, pamiętaj, aby miała możliwość rozkładania. Taki mebel stanie się też łóżkiem jeśli będzie taka potrzeba.

– w małym salonie  bardzo ważne jest, aby zadbać o funkcjonalność  wszystkich elementów wyposażenia. Dlatego też, najlepiej będzie wybierać meble, które są wielofunkcyjne. 

– styl małego salonu w bloku, powinien charakteryzować się jasnymi kolorami, minimalizmem oraz funkcjonalnością.

Mały salon z jadalnią – inspiracje

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym – aranżacje

Ważne jest oddzielenie strefy wspólnej od kuchennej. Nadaj im indywidualny charakter poprzez trafnie dobrane materiały i kolory.  Postaw na barwy z tej samej palety, udekoruj salon w jaśniejszych, wyróżniających się tonach przy jednoczesnym zachowaniu chłodniejszych odcieni w kuchni. Ten zabieg sprawi, że pomieszczenie zyska wyraźnie oddzielone strefy. Przestronność najłatwiej uzyskać dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie niewielki, okrągły stół. Dodatkowo brak zasłoniętych okien pozwoli na wpadanie światła słonecznego. Dzięki temu pokój wyda się nam większy. Sztuczne źródła światła powinny różnić się od siebie. W sekcji salonowej postaw na żyrandol, a w kuchni na np. lampy punktowe. Pozwoli to na jeszcze wyraźniejsze podkreślenie różnicy między tymi przestrzeniami.

Jak umeblować mały salon?

W każdym pomieszczeniu o niewielkim metrażu bardzo ważny jest porządek. Aby go zachować meble do małego pokoju dziennego nie powinny zabierać zbyt dużo miejsca, ale powinny pozostać funkcjonalne.

Ilość i wielkość wyposażenia, ma fundamentalne znaczenie. Ważne jest, aby móc swobodnie poruszać  się po salonie. Zachowaj więc niezbędny odstęp od okna, czy wejścia na taras i nie zastawiaj drogi do kuchni.

Wyposażenie salonu powinno być niskie. Sprawi to, że pokój wyda się wyższy i większy. Dodatkowo, meble do niewielkiego salonu o zbliżonej wysokości optycznie uporządkują przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się również modele o gładkich lub szklanych frontach. Zabieg ten spowoduje rozpraszanie się światła, czyniąc tym samym pomieszczenie bardziej przestronnym. Raczej należy ograniczyć dekory, z jednoczesnym zastosowaniem lustra.

Równie pomocne w uzyskaniu wrażenia lekcbnie drewna, delikatna szarość czy pastele. Świetnym rozwiązaniem jest także łączenie drewna ze szkłem lub metalem. Umeblowanie małego pomieszczenia powinny być również na tyle lekkie, aby móc je bez problemu przesunąć, zatem dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch małych stolików kawowych zamiast jednej dużej i ciężkiej ławy. Należy również zrezygnować z okazałej biblioteczki na rzecz stylowego regału na książki bądź półek ściennych. Ważniejszym meblem w salonie jest oczywiście kanapa. Tutaj najlepiej sprawdzi się narożnik. Jest wygodny i funkcjonalny. 

Wystrój małego salonu – dodatkowe pomysły

Jak urządzić mały salon i jednocześnie modnie go udekorować? Przede wszystkim, zdecyduj się na niewielką liczbę dodatków. Powinny one upiększyć przestrzeń, ale jednocześnie jej nie przeciążyć. 

  •  salonie w stylu boho, wykorzystaj pamiątki przywiezione z wakacji oraz inne sentymentalne ozdoby można ustawić na konsoli, małym stoliku lub ściennej półce. A na stoliku kawowym lub parapcie połóż najmodniejszy trend sezonu: wazon z trawą pampasową. A jako dekoracje ścian w salonie boho sprawdzą się makramy czy słomkowe wachlarze.
  • Lampki cotton balls, puchate dywany oraz koce wykonane z pledu świetnie podkreślą przytulność salonu w stylu skandynawskim.
  • Wykorzystaj najpopularniejsze przedmioty wnętrzarskie tj. sofę futon czy fotel w kształcie jajka. 
  • obicia mebli z aksamitu, złote tace dekoracyjne oraz wazony ze świeżymi kwiatami nadadzą salonowi w stylu glamour szyku i klasy. Na ścianach powieś stylowe metalowe dekoracje ścienne oraz modne grafiki.

Mały salon w aranżacji nowoczesnej – zaprojektuj modny mały salon

Małe salony nowoczesne to zestawienia faktur, mebli i kolorów z zachowaniem minimalizmu. To wnętrza lekkie w formie z elementami szklanymi, prostą linią mebli i kolorami natury z przewagą bieli i szarości. W nowoczesnym salonie znajdziemy również materiały połyskujące,  w postaci chromowanych dodatków i odbicia lustrzanego. W takim salonie nie może zabraknąć dobrze przemyślanego oświetlenia. W taki właśnie sposób możemy wydzielić różne strefy – strefę jedzenia, odpoczynku czy zabawy. Ważne, aby rozdzielić oświetlenie na główne, rozproszone i punktowe, wydzielające poszczególne sekcje i podkreślające detale wyposażenia.

Ile tra wykończenie małego salonu?

Wykończenie małego salonu może być szybkie i efektywne, jeśli dobrze zaplanujemy prace. Czas realizacji takiego projektu zależy od wielu czynników, takich jak zakres prac czy wybrana aranżacja wnętrza. Przeczytaj nasz artykuł Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?, aby poznać typowe ramy czasowe i wskazówki, które pomogą Ci sprawnie przeprowadzić ten proces.

Jak urządzić mały salon? Podsumowanie

Pokój dzienny to wnętrze, które pełni wiele funkcji zatem niewątpliwie powinien być ergonomiczny. Wyposażenie małego salonu powinno więc być dobrane ze szczególną starannością. W niewielkim mieszkaniu warto zatem zdecydować się na kanapę rozkładaną, funkcjonalną pufę z pojemnikiem czy stół jadalny z rozkładanym blatem. Takie meble do małego pokoju dziennego pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca oraz zwiększą jego funkcjonalność. Warto pamiętać o odpowiednim doborze kolorów i tkanin. Jasne meble o błyszczących frontach nadadzą pomieszczeniu lekkości i optycznie je powiększą. W aranżacji zdecdowanie powinna przeważać jasna kolorystyka oraz naturalne materiały. Całość powinna dawać uczucie lekkości oraz przytulności bez poczucia przytłoczenia domowników ciężkością faktur i wzorów.

Czytaj dalej:

Jak długo trwa wykończenie domu pod klucz?

Jak wykończyć pod klucz mieszkanie deweloperskie?

Wykończenie pod klucz – co oznacza ten termin?

Autor artykułu

Dołacz do dyskusji

0 komentarzy

Polecane wpisy

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Wykończenie domu pod klucz to proces trwający kilka miesięcy, zależny od wielu czynników. Warto znać etapy prac wykończeniowych, czas ich trwania i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować prace.  Wykończenie domu pod klucz - co to znaczy? Zwykle pod pojęciem...

czytaj dalej
Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz trwa wiele tygodni, jest to proces uwarunkowany wieloma czynnikami. Jednocześnie czas ma dużą wartość dla inwestora, gdyż im szybciej lokal będzie wykończony, tym szybciej będzie mógł spełniać swoją rolę, czyli np. stać się miejscem...

czytaj dalej
Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

W języku polskim funkcjonuje pojęcie “wykończenia pod klucz”, jednakże nie jest to jednoznaczna definicja tego pojęcia. Część osób ma na myśli zakończenie prac o charakterze budowlanym, inni uważają, że wykończenie pod klucz jest zrealizowane, gdy w mieszkaniu...

czytaj dalej

Cenimy dobrą komunikację

Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania pakietu pod Państwa potrzeby.