Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Strona główna » Blog » Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

mar 6, 2023 | Wykończenie wnętrz

Wykończenie domu pod klucz to proces trwający kilka miesięcy, zależny od wielu czynników. Warto znać etapy prac wykończeniowych, czas ich trwania i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować prace. 

Wykończenie domu pod klucz – co to znaczy?

Zwykle pod pojęciem wykończenia pod klucz rozumiemy etap prac po doprowadzeniu lokalu od stanu deweloperskiego do momentu, gdy jest gotowy do wprowadzenia. Inwestorzy, architekci i firmy prowadzące wykończenie pod klucz określają poniższe etapy: 

ETAP 1 Prace wykończeniowe budowlane

W przypadku wykończenia domu musimy przede wszystkim zaplanować czas na prace związane z montażem i uruchomieniem ogrzewania, wygrzaniem domu, dochodzi czas na montaż kominka, zabudowę schodów, barierki. Często w domu w stanie deweloperskim poddasze nie jest ocieplone, więc trzeba te prace zaplanować, wycenić, zrealizować. 

Wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia pomieszczenie ze schodami w stanie deweloperskim
Wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia małe pomieszczenie w stanie deweloperskim. W pomieszczeniu znajdują się dwa małe okna kaloryfery i puste ściany

Prace, które kończą tzw. prace budowlane, czyli położona glazura i gres, zamontowane urządzenia sanitarne (WC, wanna, prysznic, umywalka) pomalowane ściany i zamontowane drzwi, ułożone podłogi panelowe lub drewniane — to już niemal finał. Z tych etapów zdjęcia mamy z telefonów naszych koordynatorów, którzy regularnie pojawiają się, żeby sprawdzić jakość i tempo prac.

Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia pomieszczenie, w którym została zastosowana drewniana podłoga w jodełkę oraz ściany pomalowane na szaro

W oczekiwaniu na zabudowy meblowe:

Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia pomieszczenie o ciepłej atmosferze. Na podłodze znajdują się panele w kolorze brązowym, ściany są pomalowane na jasny kolor. W centralnej części ściany znajduje się pasek płytek dodający kontrastu i elegancji.


ETAP 2 Meble na wymiar montowane na stałe i oświetlenie

Część osób wykańczających mieszkania rozumie, że wykończenie domu pod klucz oznacza też zaprojektowanie zabudów meblowych pod wymiar wg indywidualnego projektu i montowanych na stałe. Do tego etapu wykończenia możemy dodać też dobór i montaż oświetlenia czy tapet. 

Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przzedstawia eleganckie pomieszczenie z kominkiem, schodami z drewniano-metalową barierką oraz tapetą z motywem roślinnym. W pomieszczeniu zastosowano nowoczesne oświetlenie.

Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przestawia nowoczesne wykończenie aneksu kuchennego. W pomieszczeniu zastosowano białe meble z połyskiem w kształcie litery U, czarny okap, piekarnik i kran
Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia biały aneks kuchenny od frontu. W pomieszczeniu znajdują się różnej wielkości szafki, szuflady, lodówka w zabudowie. z białymi lakierowanymi frontami.

ETAP 3 Wyposażenie w elementy i meble ruchome, dekoracje. 

Najbardziej wymagający inwestorzy oczekują, że firma wykonawcza zaprojektuje i dostarczy oraz zamontuje tzw. elementy ruchome, np. łózka, stoły, fotele, krzesła, a nawet elementy dekoracyjne: zasłony, poduszki. Takie realizacje są w portfolio Grast&MTB Designer: https://podklucz.grastmtb.pl/project/dwie-kawalerki-na-wynajem-gdansk/, https://podklucz.grastmtb.pl/project/nowoczesnie-niebiesko-niebanalnie/, https://podklucz.grastmtb.pl/project/realizacja-mieszkan-na-wynajem/, https://podklucz.grastmtb.pl/project/mieszkanie-pokazowe-61m2-fort-sluzew-w-warszawie/, https://podklucz.grastmtb.pl/project/mieszkanie-4604m2//

Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia salon utrzymany w jasnej kolorystyce. W pomieszczeniu znajduje się jasnoszara sofa, ciemny fotel uszak z podnóżkiem, niewielki biały stolik z krzesłami i dodatki na ścianach
Ile trwa wykończenie domu pod klucz - zdjęcie przedstawia mały pokój dziecięcy z pojedynczym łóżkiem, dywanem z wizerunkiem pluszowego misia, biała szafka i mały stolik. Pomieszczenie jest utrzymane w kolorystyce biało - miętowej

Od czego zależy czas wykończenia domu do stanu pod klucz?

Pierwszym niezbędnym etapem jest sprawdzenie stanu tzw. deweloperskiego, gdyż nie ma jednego standardu, szczególnie w przypadku domów lub segmentów. Zarówno lokal, jak i znajdujące się w nim instalacje (wodna, elektryczna, grzewcza) powinny być sprawne, działające i odebrane. Muszą być podłączone media takie jak woda, prąd i gaz. 

Ważny jest też stan najbliższego otoczenia, tzn. np. przejezdna droga dojazdowa w przypadku domów wolnostojących. 

Czynnikiem przyspieszającym wykończenie mieszkania lub domu jest planowanie z wyprzedzeniem. 

Bardzo często popełnianym błędem przez Inwestorów jest oczekiwanie na odbiór lokalu, aby zacząć przygotowania do wykończenia. Warto pamiętać, że projektowanie wnętrza można zacząć jeszcze przed odbiorem domu, na podstawie zwymiarowanych rzutów deweloperskich. W tym punkcie inwestorzy mają znaczący wpływ na szybkie wykończenie odebranego mieszkania: konieczne jest jednak rozpoczęcie prac projektowych, rezerwacji ekipy wykończeniowej i wybór materiałów wykończeniowych z wyprzedzeniem. 

Gdy z odpowiednim wyprzedzeniem wybierzesz wykonawcę wykończenia pod klucz, możesz zacząć etap projektowania. Część inwestorów decyduje się oddzielnie zamówić projekt, a następnie szukać firmy wykonawczej. Takie rozwiązanie również ma sens, zwłaszcza że nie wszystkie firmy wykonawcze mają wewnętrzny dział projektowania. 

W momencie rozpoczęcia pracy z architektem nad koncepcją wykończenia wnętrza obie strony mają wpływ na tempo prac. Na ten etap przygotowania do wykończenia zarezerwuj sobie od 4 do nawet 6 tygodni. Pamiętaj też, że tempo pracy w znacznym stopniu zależy od Ciebie, jako inwestora:

 • czy szybko odpowiadasz na pytania projektanta?
 • czy akceptujesz szybko propozycje, rysunki, dokumenty?
 • czy architekt ma wsparcie w sytuacji, gdy potrzebuje wejść do lokalu na pomiar,  uzyskać informację od administracji itp.?

Należy pamiętać, że zgodnie z zasadami sztuki do zakończenia projektowania wnętrza konieczne jest wejście do lokalu i zweryfikowanie, czy rzeczywisty stan lokalu zgadza się z dokumentacją. Na tym etapie architekt weryfikuje stan techniczny oraz dokonuje dokładnych pomiarów w lokalu. 

Po zaakceptowaniu projektu kolejnym etapem jest zamówienie i dostarczenie wybranych materiałów na miejsce inwestycji. Profesjonalne firmy wykończeniowe zwykle korzystają z materiałów wysokiej jakości, zamawianych u wyselekcjonowanych, sprawdzonych producentów. Oznacza to, że materiały trzeba zamówić i chwilę poczekać na ich dostarczenie. W zależności od produktu termin dostawy na miejsce budowy może trwać od kilku dni do nawet 8-10 tygodni. Dlatego warto weryfikować dostępność wybranych materiałów przed uwzględnieniem ich w projekcie. 

Po dostarczeniu na miejsce pierwszych materiałów ekipy wykończeniowe mogą zaczynać pracę w lokalu. W tym punkcie również należy wrócić uwagę, że dobre, pracujące jakościowo ekipy mają zwykle zaplanowane prace na wiele tygodni do przodu. Dlatego podejmuj decyzję o wyborze i rezerwacji czasu wykonawcy nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. 

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Kluczowe etapy związane z wykończeniem lokalu mogą trwać: 

 • Prace projektowe: od 4 do 6, a nawet 8 tygodni, w przypadku większych domów, gdy projekt ma dotyczyć np. mebli, schodów i wielu pomieszczeń. Pamiętaj, że dobry architekt nie siedzi, czekając na zlecenia — zwykle ma zaplanowane prace na najbliższe tygodnie, dlatego uzgodnij z nim możliwy czas rozpoczęcia projektowania oraz przewidywany koniec. 
 • Zamówienie i dostarczenie materiałów: zwykle ten etap trwa od 2 do nawet 8/10 tygodni. Prace wykończeniowe można zaczynać, gdy są już dostępne materiały do tzw. prac mokrych (np. glazury i gresy) – a pozostałe trafiają na budowę stopniowo. 
 • Prace wykończeniowe: „mokre”, a następnie „suche” minimum 6 do 10 tygodni. 

Ile czasu zajmuje wykończenie domu?

W zależności od wielu czynników proces wykończenia domu wraz z etapem projektowania może trwać od 5 do 6 miesięcy. W przypadku dużego domu z 3-4 łazienkami, kilkoma sypialniami, dużą kuchnią — proces projektowania jest dłuższy, a sama realizacja trwa ok. 4-5 miesięcy. Często pomiędzy okresem projektowania a rozpoczęciem realizacji jest przerwa, która już zależy od Klienta i dewelopera. Jest to czas oczekiwania na oddanie budynku do użytkowania, na podłączenie mediów itp.

Podsumowanie

Warto wyciągnąć wnioski i zastanowić się, co mogę zrobić, aby przyspieszyć wykończenie swojego wymarzonego domu? Poniżej 10 zasad, które pomogą szybko i sprawnie wykończyć mieszkanie lub dom:

 1. Wybierz firmę projektującą i wykańczającą lokal nawet kilka miesięcy przed jego odbiorem. 
 2. Miej wstępną wizję, jakiego efektu oczekujesz. Przygotuj inspiracje w postaci zdjęć. 
 3. Jeżeli to możliwe: szukaj wykonawcy oferującego projekt, ale też jego realizację z nadzorem autorskim. 
 4. Sprawnie współpracuj z Projektantem: odpowiadaj na pytania, akceptuj, decyduj. 
 5. Przestrzegaj uzgodnionego harmonogramu prac i tego oczekuj od wykonawcy.
 6. Przemyśl swoje życzenia i nie zmieniaj ich w trakcie. 
 7. Sprawnie działaj w przypadku nieoczekiwanych sytuacji: np. usterek deweloperskich do usunięcia.
 8. Informuj firmę wykańczającą o ewentualnych zmianach w terminie odbioru lokalu. 
 9. Wybierając produkty, zwracaj uwagę na te, które mają krótszy termin oczekiwania. 
 10. Terminowo reguluj płatności i dopełniaj niezbędnych formalności (podpisywanie dokumentów, udział w odbiorach pośrednich). 

Stosując powyższe reguły, odbierzesz swój pięknie wykończony w dom w uzgodnionym terminie, a profesjonalny wykonawca zabezpieczy Cię przed wszelkimi niespodziankami opóźniającymi prace. 

 

Czytaj dalej:

Wykończenie mieszkania na wynajem — o czym pamiętać?

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Autor artykułu

Dołacz do dyskusji

0 komentarzy

Polecane wpisy

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz trwa wiele tygodni, jest to proces uwarunkowany wieloma czynnikami. Jednocześnie czas ma dużą wartość dla inwestora, gdyż im szybciej lokal będzie wykończony, tym szybciej będzie mógł spełniać swoją rolę, czyli np. stać się miejscem...

czytaj dalej
Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

W języku polskim funkcjonuje pojęcie “wykończenia pod klucz”, jednakże nie jest to jednoznaczna definicja tego pojęcia. Część osób ma na myśli zakończenie prac o charakterze budowlanym, inni uważają, że wykończenie pod klucz jest zrealizowane, gdy w mieszkaniu...

czytaj dalej

Cenimy dobrą komunikację

Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania pakietu pod Państwa potrzeby.