Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Strona główna » Blog » Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

lut 1, 2023 | Wykończenie wnętrz

W języku polskim funkcjonuje pojęcie “wykończenia pod klucz”, jednakże nie jest to jednoznaczna definicja tego pojęcia. Część osób ma na myśli zakończenie prac o charakterze budowlanym, inni uważają, że wykończenie pod klucz jest zrealizowane, gdy w mieszkaniu pojawiają się meble w zabudowie lub nawet wszystkie meble. Dla części Klientów pojęcie wykończenia “pod klucz” oznacza całkowite wyposażenie mieszkania, także w meble ruchome, oświetlenie, a nawet dekoracje takie jak poduszki, obrazy czy inne elementy dekoracyjne. Każdy z tych poziomów oznacza inny zakres prac, kosztu i inny efekt końcowy, dlatego warto z wybranym wykonawcą jasno określić, czy tak samo rozumiemy pojęcie “wykończenia pod klucz”.

Wykończenie mieszkania – Prace budowlane

Wykończenie pod klucz – co to znaczy? Pierwszym, niezbędnym etapem wykończenia pod klucz są podstawowe prace o charakterze budowlanym. Ekipa wykończeniowa wchodzi do lokalu i zgodnie z projektem zmienia lub zachowuje instalację elektryczną i wodno-hydrauliczną, układ ścian. Większość osób wykańczających mieszkania deweloperskie pozostaje przy układzie instalacji i ścian działowych zgodnie z pierwotnym układem lokalu. 

Podstawowy zakres prac to także malowanie ścian z przygotowaniem (gruntowanie lub gładzie, w zależności od stanu ścian), położenie podłóg, montaż drzwi. 

Do standardowego zakresu wykończenia wliczamy też wykończenie łazienki, montaż urządzeń sanitarnych (wanna, kabina prysznicowa, WC, umywalka) oraz armatury. Wartością dodaną na tym etapie jest przemyślany projekt, który gwarantuje zaplanowanie pomieszczeń pod względem funkcjonalnym i estetycznym. 

Wykończenie domu pod klucz – co to znaczy? Meble w zabudowie

Kolejny etap prac rozumiany przez klientów jako integralna część “wykończenia pod klucz” to zabudowa meblowa na wymiar. Klient kupujący mieszkanie od dewelopera zwykle chce je wykończyć spójnie i optymalnie do dostępnej powierzchni, a taką możliwość daje tylko zabudowa meblowa na podstawie indywidualnego projektu. 

Na wykończenie łączne z zabudową meblową decyduje się ok. 80% Klientów, którzy wcześniej zamówili wykończenie w zakresie prac budowalnych. 

Wykończenie domu pod klucz – Home staging

Pod pojęciem home staging rozumiemy często ostateczne przygotowanie mieszkania do wynajmu lub sprzedaży w taki sposób, aby wzbudzało pozytywne emocje przyszłego lokatora. 

Możemy to pojęcie rozszerzyć o ostatni etap wykończenia lokalu, związany z meblami wolnostojącymi, oświetleniem oraz wybraniem innych niezbędnych drobiazgów, jak zasłony, pościel, lampy wolnostojące, pościel, poduszki i inne drobne elementy dekoracyjne lub funkcjonalne. 

Ten etap zwykle właściciele mieszkań zostawiają dla siebie, choć zdarza się, że powierzają zewnętrznemu projektantowi i wykonawcy. W niektórych przypadkach powierzenie ostatniego etapu “wykończenia pod klucz” zewnętrznej firmie jest konieczne – np. gdy inwestor koordynuje wykończenie z zagranicy, a w mieście inwestycji nie ma nikogo, kto mógłby go wesprzeć w pracach wykończeniowych.

Czy wykończenie pod klucz się opłaca?

Wykończenie pod klucz lokalu, niezależnie od jego przeznaczenia, jest inwestycją planowaną na lata. Zrealizowanie wykończenia pod klucz z pomocą jednej zewnętrznej firmy daje szereg korzyści finansowych i jakościowych, które można także przeliczyć na pieniądze. 

Korzyści finansowe związane z korzystaniem z usługi “wykończenia pod klucz”

 1. Materiały budowlane i wykończeniowe są dostarczane z VAT 8% (a nie 23%), gdyż są traktowane jako element “usługi”.
 2. Materiały zamawiane są dokładnie wg potrzeb, z niezbędnym, ale zaplanowanym zapasem na uszkodzenia lub np. przycinanie. Architekci posługują się oprogramowaniem, który pomaga poprawnie wyliczyć niezbędne materiały. 
 3. Oszczędność własnego czasu dla wielu inwestorów ma konkretny wymiar finansowy, gdyż są aktywni zawodowi i wykonują często dobrze płatne i angażujące zawody. Jeżeli inwestorem jest osoba starsza, już po okresie aktywności zawodowej zwykle ceni sobie własny czas i woli powierzyć wykończenie fachowcom. 
 4. Do kosztów inwestycji w wykończenie pod klucz należy doliczyć transport i wnoszenie materiałów do lokalizacji. W przypadku powierzenia prac zewnętrznemu wykonawcy inwestor ma zwykle takie usługi w cenie. 
 5. W przypadku prac wykończeniowych pod Klucz określenie “czas to pieniądz” bardzo się sprawdza. Firmy wyspecjalizowane w wykończeniu pod klucz mają relatywnie krótki czas realizacji usługi – Dzięki czemu inwestor może szybciej zamieszkać lub wynająć lokal. 
 6. Zamawiając usługę w profesjonalnej firmie na podstawie szczegółowej umowy, klient ma gwarancję, że wszelkie błędy w trakcie wykończenia wnętrza są odpowiedzialnością Wykonawcy
 7. Realizacja wykończenia mieszkania na mocy umowy z wyspecjalizowaną firmą daje gwarantowane umową ceny – brak ryzyka zmiany ceny w trakcie prac. 
 8. Integralnym elementem umowy jest zwykle 2 letnia gwarancja – ewentualne usterki usuwane są na koszt Wykonawcy. 

Jednocześnie korzystając z oferty profesjonalnej firmy wykończeniowej Klient unika poważnych zagrożeń finansowych:

 • niespodziewanego wzrostu cen materiałów, gdyż umowa z firmą zwykle gwarantuje określone ceny za usługę
 • nadmiarowego lub niewłaściwego zamawianie materiałów
 • utraty czasu i pieniędzy, gdy “ekipa się nie sprawdzi” lub zaskoczy np. złą jakością pracy
 • kosztu nieoczekiwanych zdarzeń (np. popękane kafelki, zniszczenie drzwi lub podłogi w trakcie prac) – profesjonalny wykonawca bierze odpowiedzialność za powierzone materiały
 • koszty poprawienia ewentualnych błędów ekipy remontowej

Dlaczego wykończenie pod klucz – korzyści 

Pracując z profesjonalnym wykonawcą Klient może liczyć na korzyści nie tylko finansowe. Główne korzyści:

 1. Trendy i rozwiązania techniczne w wykończeniu mieszkań stale się zmieniają. Pracując z profesjonalną firmą, możesz liczyć na porady, inspiracje, wizualizacje i troskę o każdy szczegół. 
 2. Profesjonalny partner nie tylko wykończy Twoje mieszkanie, ale też zrealizuje i skoordynuje zamówienia materiałów.
 3. Firma profesjonalna weryfikuje jakość stosowanych materiałów, gdyż daje Klientowi formalną gwarancję. Dzięki temu unikniesz nietrafionych zakupów. 
 4. W zależności od zakresu niezbędnych prac potrzebna jest praca różnych fachowców. Specjaliści od układania glazury, podłóg, drzwi, klimatyzacji, ogrzewania podłogowego, elektryki czy prac hydraulicznych, stolarze.  Jeden partner wykonawczy ściąga z inwestora konieczność poszukiwania, koordynowania i kontroli jakości wielu specjalistów.  
 5. W zależności od bieżącej koniunktury znalezienie na rynku wolnej i godnej zaufania ekipy jest mniejszym lub większym wyzwaniem. Wyspecjalizowana firma wykończeniowa na stałe zatrudnia sprawdzone i godne zaufania ekipy i długoterminowo planuje ich prace.  

Jednocześnie Inwestor, decydując się na profesjonalne wykończenie pod klucz, unika wielu kłopotliwych sytuacji, które są udziałem osób wykańczających lokale metodą “gospodarczą”: 

 • braku fachowców dostępnych w czasie, gdy mają być prowadzone prace wykończeniowe, 
 • ryzyka trafienia na nieprofesjonalną ekipę, która popełni kosztowne błędy a czasami po prostu zniknie z pobraną zaliczką
 • konieczność osobistego koordynowania zakupów dostaw, prac, terminów.
 • konieczność obecności na budowie w momencie dostawy
 • prowadzenia prac z bliżej nieokreślonym terminem zakończenia
 • braku profesjonalnego projektu technicznego i projektu wizualnego – w efekcie braku jednoznacznej wizji końcowej i podstaw do ewentualnych reklamacji 
 • ryzyka wynikające z sytuacji geopolitycznej – np. dostępność materiałów lub nagłego odpływu pracowników.

Podstawowy zakres prac wykończeniowych pod klucz

W przypadku mieszkań tzw. deweloperskich podstawowy zakres prac wykończeniowych  wynika ze stanu technicznego lokalu, który Klient odbiera od dewelopera. Dlatego do podstawowego zakresu prac wykończeniowych wchodzi zwykle wykończenie łazienki i WC, malowanie z odpowiednim przygotowaniem ścian, wykończenie podłóg z listwami przypodłogowymi oraz dostarczenie i montaż drzwi.

Dowiedz się ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz.

Wykończenie pod klucz – cena

W przypadku wykończenia mieszkań pod klucz istnieją różne metody wyceny. Niektóre firmy wykonawcze uznają za konieczną wizytę w lokalu, dokładną wycenę na podstawie inwentaryzacji w lokalu. Oznacza to, że skrupulatnie planują, ile będzie np. metrów glazury, ile paneli, ile paneli czy gresu podłogowego. Taka metoda jest dokładna, ale bardzo angażuje obie strony: zamawiającego oraz wykonawcę, gdyż niezbędna jest wspólna wizyta w miejscu pracy i wstępne uzgodnienia co będzie robione. 

Firmy realizujące wykończenia pod klucz metodą tzw. programów wykończeniowych przygotowują wyceny inną metodą: na podstawie danych statystycznych z dziesiątek zrealizowanych podobnych wykończeń szacują koszt wykończenia za m2, że zróżnicowaniem ceny w zależności od wybranego przez Klienta Programu Wykończeniowego (pakietu). W tej metodzie kosztorysowania doświadczona firma realizująca wykończenia pod klucz z doświadczenia wie, ile średnio zużyje farb, glazury, klejów, paneli, drzwi na lokal o określonym metrażu i na tej podstawie, bazując na zwymiarowanych rzutach deweloperskich przedstawia Klientowi kosztorys prac w danym pakiecie wykończeniowym. Dzięki temu i Klient i firma oszczędzają czas, gdyż wiążącą ofertę na określony zakres prac firma może przedstawić na podstawie rzutu i decyzji i standardzie wykończenia. Najtańsze programy wykończeniowe w 2023 to koszt ok. 850 zł brutto za m2 mieszkania, średni standard wykończenia to około 1150-1200 zł za m2, a wyższy standard to koszt 1800-2200 za m2. 

Dodatkowym kosztem są meble na wymiar, sprzęt AGD i oświetlenie, wyceniane indywidualnie w zależności od projektu.

Wykończenie domu pod klucz – koszt

Podsumowując, koszt wykończenia składa się z kosztu kilku etapów prac i może różnić się w zależności od decyzji o zakresie prac, standardzie wybranych materiałów, mebli i AGD.

Szacunkowy koszt wykończenia pod klucz dla mieszkania 50 m2. Ceny brutto z uwzględnieniem 8% VAT (dane wg stanu na I Q 2023)

Podane poniżej ceny stanowią szacunkowy koszt prac i nie stanowią oferty w świetle prawa handlowego. Rzeczywisty koszt jest szacowany każdorazowo przez Architekta prowadzącego na podstawie uzgodnionego projektu i pomiarów w lokalu. Podane koszty dotyczą lokalu w stanie tzw. deweloperskim, tzn. z gotowymi instalacjami i gładziami na ścianach. 

pozycja 

metraż/ilość 

cena netto “od” dolna granica

cena netto “DO” Górna granica

razem koszt brutto (z VAT 8%) od dolna granica

razem koszt brutto z VAT 8%) DO górna granica

Prace wykończeniowe w ramach Programu Wykończeniowego 

Prace zgodnie z programem wykończeniowym 

50

782 zł

1 059 zł

42 228 zł

57 186 zł

Razem wykończenie wg wybranego programu 

42 228,00 zł

57 186 zł

Szacunkowy koszt mebli 

zabudowa meblowa kuchnia

1

22 000 zł

26 000 zł

23 760 zł

28 080 zł

meble łazienka

1

3 400 zł

7 400 zł

3 672 zł

7 992 zł

szafa w przedpokoju

1

4 500 zł

8 000 zł

4 860 zł

8 640 zł

Razem szacunkowy koszt mebli 

32 292 zł

44 712 zł

Szacunkowy koszt AGD do kuchni (z uwagi na przepisy podatkowe AGD z VAT 23%)

lodówka

1

1 200 zł

3 000 zł

1 476 zł

3 690 zł

piekarnik

1

1 600 zł

2 000 zł

1 968 zł

2 460 zł

płyta grzewcza

1

1 500 zł

2 000 zł

1 845 zł

2 460 zł

okap

1

800 zł

1 500 zł

984 zł

1 845 zł

zmywarka

1

1 200 zł

1 700 zł

1 476 zł

2 091 zł

zlew z baterią

1

1 200 zł

2 000 zł

1 296 zł

2 160 zł

Razem szacunkowy koszt AGD

9 045,00 zł

14 706 zł

Podsumowanie – razem 

83 565 zł

116 604 zł

Podsumowanie

Wykończenie pod klucz mieszkania lub domu to skomplikowany, czasochłonny i kosztowny proces. Warto go powierzyć profesjonalistom, aby bazować na sprawdzonych rozwiązaniach w zakresie kosztorysowania, planowania i kontroli czasu prac oraz warunków umowy. 

W praktyce czasami inwestorzy prywatni decydują się na ryzykowne rozwiązania, jak praca z osobami na podstawie ustnej umowy, tańsza, bo wykonawca nie rejestruje przychodów. W przypadku tak poważnej inwestycji, jak wykończenie mieszkania pod klucz zdecydowanie rekomendujemy profesjonalne, oparte o rzetelną umowę i gwarancję wykonawstwo.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przykładowymi realizacjami z wykończenia mieszkań pod klucz. Jeśli podobają Ci się nasze realizacje, chętnie odpowiemy na więcej pytań w sprawie cen czy terminów realizacji. Zapraszamy do kontaktu.

Czytaj dalej:

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jak wykończyć mieszkanie na wynajem?

Autor artykułu

Dołacz do dyskusji

0 komentarzy

Polecane wpisy

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Wykończenie domu pod klucz to proces trwający kilka miesięcy, zależny od wielu czynników. Warto znać etapy prac wykończeniowych, czas ich trwania i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować prace.  Wykończenie domu pod klucz - co to znaczy? Zwykle pod pojęciem...

czytaj dalej
Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz trwa wiele tygodni, jest to proces uwarunkowany wieloma czynnikami. Jednocześnie czas ma dużą wartość dla inwestora, gdyż im szybciej lokal będzie wykończony, tym szybciej będzie mógł spełniać swoją rolę, czyli np. stać się miejscem...

czytaj dalej

Cenimy dobrą komunikację

Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania pakietu pod Państwa potrzeby.