Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Strona główna » Blog » Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

lut 1, 2023 | Wykończenie wnętrz

Wykończenie mieszkania pod klucz trwa wiele tygodni, jest to proces uwarunkowany wieloma czynnikami. Jednocześnie czas ma dużą wartość dla inwestora, gdyż im szybciej lokal będzie wykończony, tym szybciej będzie mógł spełniać swoją rolę, czyli np. stać się miejscem zamieszkania dla rodziny lub też zostać przekazany do wynajmu i zacząć generować przychody.

Od czego zależy długość wykończenia mieszkania pod klucz?

Czas wykończenia mieszkania deweloperskiego pod klucz zależy od wielu czynników. Niektóre czynniki zależą od inwestora (właściciela mieszkania), inne od profesjonalnej firmy wykończeniowej. Bardzo wiele od dobrej współpracy między stronami. Mogą się pojawić czynniki zupełnie niezależne od inwestora i firmy wykończeniowej, związane np. ze stanem budynku.

Ile trwa wykończenie mieszkania? Przygotowanie

Inwestor odbierający mieszkanie zwykle chciałby natychmiast po odbiorze rozpocząć prace wykończeniowe w lokalu i możliwe szybko je skończyć. 

Aby jednak wejść do lokalu i zacząć prace konieczne jest spełnienie kilku warunków: 

 1. Lokal musi być odebrany od dewelopera, w stanie tzw. deweloperskim, tzn. z gotowymi instalacjami, ścianami działowymi, podłączeniem prądu, wody i ogrzewania w sezonie zimowym. 
 2. Konieczna jest droga dojazdowa i uruchomiona winda, jeśli lokal jest na wyższym piętrze. 
 3. Tynki i wylewki powinny być wysuszone, co niekiedy wymaga czasu. 
 4. Prace wykończeniowe realizowane są wg projektu, oznacza to, że powinny być poprzedzone etapem projektowania, który trwa zwykle od 4 do 8 tygodni, w zależności od ilości pomieszczeń i wymagań Klienta. Prace projektowe można rozpocząć wcześniej, przed odbiorem lokalu od dewelopera, na podstawie zwymiarowanych rzutów deweloperskich. 
 5. Aby rozpocząć prace wykończeniowe, niezbędne jest wcześniejsze zaplanowanie czasu pracy dobrej, sprawdzonej ekipy. Oznacza to, że takie planowanie i rezerwacja terminu prac wykończeniowych powinny mieć miejsce z wyprzedzeniem kilku tygodni. “Dobre” ekipy wykończeniowe zwykle mają plan prac na kilka miesięcy do przodu. 

Co jako Klient możesz zrobić, aby skrócić maksymalnie etap przygotowania do prac wykończeniowych? 

 1. Rozpocznij rozmowy i wybierz firmę do wykończenia z wyprzedzeniem nawet kilku miesięcy. Niektóre firmy podpisują umowy i rezerwują dla klienta termin nawet z 12-miesięcznym wyprzedzeniem. 
 2. Dzięki wcześniejszemu podpisaniu umowy o wykończenie możesz też zarezerwować sobie czas Architekta/Projektanta Wnętrz. Architekci zwykle mają kilka projektów w toku i jeśli nie jest to zakontraktowane wcześniej, mogą nowemu Klientowi podać termin np. za kilka tygodni. 
 3. Zacznij prace projektowe wcześniej, na podstawie zwymiarowanego rzutu deweloperskiego. 
 4. W trakcie prac z Projektantem szybko odpowiadaj na pytania, podejmuj decyzje związane z wyborem rozwiązań, bądź dostępny komunikacyjnie. 
 5. Decyzje podejmuj szybko, lecz uważnie: wprowadzanie zmian w projekcie lub realizacji to dodatkowy czas i zbędne koszty. 
 6. Jeżeli np. zamówienie materiałów wymaga płatności z Twojej strony – realizuj zgodne z umową płatności terminowo i szybko.

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz ze stanu deweloperskiego? Prace w lokalu.

Po zakończeniu fazy projektowej kolejnym etapem jest zamówienie i dostarczenie na miejsce prac materiałów budowalnych i wykończeniowych. 

Profesjonalne firmy wykończeniowe zwykle korzystają z materiałów z wyższej półki i zamawiają produkty bezpośrednio od sprawdzonych dystrybutorów czy producentów. Wynika to też z faktu, że produkt “marketowy” jednego dnia może być dostępny w sprzedaży, a kolejnego już nie, a projekt powstaje w pewnym wyprzedzeniem.  Dlatego po zamówieniu materiałów należy spodziewać się ok. 1-2 tygodni do pierwszych dostaw. 

Niektóre produkty (jak np. drzwi lub wybrane podłogi, szczególnie drewniane) mają czas oczekiwania na dostarczenie od 4 do 10 tygodni, co musi być uwzględnione w harmonogramie prac. 

Prace wykończeniowe mieszkania w stanie deweloperskim tzw. mokre można rozpocząć jednak bez drzwi i podłóg drewnianych czy panelowych, gdyż te są montowane w końcowej fazie prac wykończeniowych. 

Podsumowując: 

 1. Oczekiwanie na zamówione materiały umożliwiające rozpoczęcie prac: 1-2 tygodnie.
 2. Realizacja prac wykończeniowych tzw. “mokrych” – ok. 4 tygodni. Czas ten może się wydłużyć, jeżeli wykończeniu podlega np. duży lokal i mamy do czynienia z większą powierzchnią lub kilkoma łazienkami. 
 3. Kolejny etap prac wykończeniowych to prace tzw. suche. Na tym etapie układane są podłogi, montowane drzwi i listwy przypodłogowe. W znacznym stopniu czas trwania tego etapu zależy od wybranych produktów. Jeżeli Klient wybrał unikalne drzwi czy podłogi, być może trzeba będzie na nie dłużej poczekać. Standardowo dla etapu prac suchych planujemy 4 do 6 tygodni, w zależności od wielkości lokalu i czasu oczekiwania na wybrane materiały.

Ile trwa wykończenie mieszkania 50m2 pod klucz? A ile trwa wykończenie domu?

Czas prac na poszczególnych etapach częściowo zależy od lokalu. Wpływ na czas prac mają też takie elementy jak:

 • Czy Klient podpisał umowę wcześniej i jego projekt jest zaplanowany w harmonogramie pracy Architekta? Czy też musimy zaczekać na wolny termin Architekta?
 • Czy Klient oczekuje od Architekta tylko podstawowego projektu (np. rzuty 2D, rysunki techniczne dla wykonawców) czy też oczekuje np. wizualizacji kilku pomieszczeń oraz projektów wszystkich mebli w zabudowie?
 • Czy Klient oczekuje w ramach prac wykończeniowych zabudowy meblowej na wymiar?
 • Czy planowane są prace wyburzeniowe, zmiany w instalacjach czy też można pracować na gotowym układzie deweloperskim?
 • Jeżeli przedmiotem prac wykończeniowych jest dom, czy konieczne będzie wykończenie np. schodów lub innych elementów niestandardowych, np. antresoli?

Ile trwa wykończenie mieszkania 40-60m2 pod klucz?

Wykończenie średniego mieszkania z jedną łazienką i bez mebli w zabudowie może trwać około 3-4 miesięcy, z uwzględnieniem czasu projektowania. 

Same prace budowalne w lokalu o tej wielkości powinny być zaplanowane na około 10 tygodni.

ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz

Ile trwa wykończenie większego pod klucz mieszkania lub domu, z uwzględnieniem zabudowy meblowej?

Maksymalny czas wykończenia pod klucz większego lokalu lub domu może trwać nawet ponad 20 tygodni. Dotyczy to sytuacji, gdy inwestor jest wymagający oraz zamawia szczegółowe wizualizacje oraz projekty wielu mebli. Wynika to z kilku faktów:

 • dłużej trwa projektowanie większej ilości pomieszczeń
 • wiele pomieszczeń wymaga wizualizacji – oznacza to dłuższą pracę konsultanta, ale też więcej konsultacji i decyzji ze strony Klienta
 • prace wykończeniowe mokre są prowadzone w większej ilości pomieszczeń, jest np. 2 lub więcej łazienek.
 • pomiar na potrzeby zamówienia mebli możliwy jest dopiero po zakończeniu prac mokrych- oznacza to, że nie ma możliwości technicznej przyspieszenia zamówienia mebli, nawet jeżeli Klient zaakceptował ich wizualizacje, projekty wykonawcze i zapłacił. 
 • prace wykończeniowe suche również mogą trwać dłużej niż w małym lokalu. np. sześć tygodni zamiast czterech. 
 • ostatnim etapem prac wykończeniowych jest produkcja mebli na zamówienie. Ten proces może trwać 8 do 12 tygodni.

Podsumowanie

Harmonogramowanie i planowanie prac wykończeniowych w czasie to jedna z kluczowych kompetencji profesjonalnej firmy wykończeniowej. Współpraca między wykonawcą a Klientem wymaga rozumienia kolejności prac oraz zaangażowania i dobrej współpracy na każdym z etapów. 

Warto, aby Inwestor planujący wykończenie mieszkania lub domu pod klucz pamiętał, że warto z wyprzedzeniem rozpocząć i sfinalizować rozmowy z wykonawcą, aby zagwarantować sobie w odpowiednim czasie czas dobrego Architekta i profesjonalnej ekipy wykończeniowej. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przykładowymi realizacjami z wykończenia mieszkań pod klucz. Jeśli podobają Ci się nasze realizacje, chętnie odpowiemy na więcej pytań w sprawie cen czy terminów realizacji. Zapraszamy do kontaktu.

Czytaj dalej:

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Co oznacza wykończenie pod klucz?

Jak wygląda wykończenie mieszkania inwestycyjnego?

Autor artykułu

Dołacz do dyskusji

0 komentarzy

Polecane wpisy

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Ile trwa wykończenie domu pod klucz?

Wykończenie domu pod klucz to proces trwający kilka miesięcy, zależny od wielu czynników. Warto znać etapy prac wykończeniowych, czas ich trwania i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować prace.  Wykończenie domu pod klucz - co to znaczy? Zwykle pod pojęciem...

czytaj dalej
Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

W języku polskim funkcjonuje pojęcie “wykończenia pod klucz”, jednakże nie jest to jednoznaczna definicja tego pojęcia. Część osób ma na myśli zakończenie prac o charakterze budowlanym, inni uważają, że wykończenie pod klucz jest zrealizowane, gdy w mieszkaniu...

czytaj dalej

Cenimy dobrą komunikację

Zapraszamy do kontaktu w celu dobrania pakietu pod Państwa potrzeby.